Idrottsgalans pristagare genom tiderna

Eldningsförbud / Fire ban is in effect

All eldning och grillning med öppen låga är förbjudet på samtliga platser i Skövde kommun och Västra Götalands län med undantag för grillning på egen tomt.

All burning and grilling with open flame is banned at all locations in Skövde municipality and Västra Götaland County except for grilling in private gardens.

Läs mer

Idrottsgalans pristagare genom tiderna

Vinnarna i de olika kategorierna presenteras tillsammans med det år då idrottsprestationen genomfördes. Idrottsgalan arrangeras i januari året efter.
 

Årets Kvinnliga Idrottare

2016   Sofia Loft, Skövde Krafsportklubb
2015   Cecila Jessen, Skövde Triathlon
2014   Anna-Maria Johansson, Skövde HF
2013   Petra Dydiszko, Skövde Taekwon-Do Club
2012   Sara Nyberg, Skövde Armsport
2011   Petra Dydiszko, Skövde Taekwon-Do Club
2010   Helena Jansson, IF Hagen
2009   Helena Jansson, IF Hagen
2008   Helena Jansson, IF Hagen
2007   Helena Jansson, IF Hagen
2006   Linnea Torstensson, Skövde HF
2005   Madeleine Grundström, Skövde HF

Årets Manlige Idrottare

2016   Albin Elowson, FMCK Skövde
2015   Emil Johansson, SK Vitesse
2014   Albin Elowson, FMCK Skövde
2013   Johan Lundh Grevagårdens Ryttarförening
2012   Linus Johansson, Skövde AIK
2011   Andreas Nilsson, IFK Skövde Handboll
2010   Patrik Johansson, IFK Skövde SK

2009   Stig Svensson, Skövde Bågskytteklubb
2008   Fredrik Gustafsson, Grevagårdens ryttarförening
2007   Johan Sjöstrand, IFK Skövde HK
2006   Rasmus Wremer, IFK Skövde HK
2005   Oskar Käck, IF Hagen 

Årets Lag

2016   Skövde AIK
2015 
 Skövde HF
2014   IFK Skövde FK
2013   Skövde KIK
2012   Skövde Saints
2011   Våmbs IF, Damlag
2010   Skövde HF, Damelit handboll
2009   Skövde HF, Damelit handboll
2008   Skövde HF Damelit handboll
2007   Skövde Saints, Damlag Softball
2006   Skövde HF Damelit handboll
2005   IFK Skövde Elitlag i handboll  

Årets Kvinnliga Junior

2016   Lina Ljungblom, Skövde HC/Skövde IK
2015
   Ida Olsson, IF Hagen Friidrott
2014   Nikki Brockmar, Skövde Simsällskap
2013   Céline Bertrand, Skövde Simsällskap
2012   Linda Johansson, Skövde Distansridklubb
2011   Emelie Svensson, Grevagårdens Ryttareförening
2010   Elin Ringqvist, Skövde Taekwon-Do
2009   Céline Bertrand, Skövde Simsällskap
2008   Jessica Lindblom, Skövde Bågskytteklubb
2007   Sofia Loft, Skövde Taekwon-Do
2006   Sofia Loft, Skövde Taekwon-Do
2005   Helena Jansson, IF Hagen

Årets Manliga Junior

2016   Jack Thurin, IFK Skövde Handboll
2015 
 Linus Nilssen, IF Hagen Friidrott
2014   Mattia Obermüller, IFK Skövde HK
2013   Filip Forsmark, SKövde IK
2012   Sebastian Brusewitz, S:t Helena Basket
2011   Albin Elowsson, FMCK Skövde Enduro
2010   Max Friberg, Skövde IK
2009   Andreas Cederholm, IFK Skövde HK
2008   Johan Mårtensson, Skövde AIK 
2007   Stephan Andersén, Skövde Triathlonklubb
2006   Patrik Johansson, IFK Skövde Skidklubb
2005   Anton Strålman, Skövde IK

Årets Ledare/Tränare

2016   Charbel Abraham, Skövde AIK
2015
   Priya Mohlén, Skövde Saints
2014   Karin Mölller, Skövde Ryttarförening
2013   Tamas Fekete, Skövde Simsällskap
2012   Fredrik Ljunggren, Skövde IK
2011   Anders Nilsson, Skövde IK
2010   Magnus Frisk, Skövde HF
2009   Stefan Jacobsson, Skövde AIK
2008   Harri Viinamäki, Skövde HF/IF Hagen
2007   Magnus Frisk, Skövde HF
2006   Gudmundur Magnusson, Skövde AIK
2005   Gunnar Blombäck, IFK Skövde Handboll

Årets Idrottare med Funktionshinder

2016   Rikard Kråklind, SK Vitesse
2015
   Tomas Andersson, Klotrullarnas BK
2014   Yvonne Nyström & Elin Sköld Fogelström, RBU Skaraborg
2013   Joakim Modig, Skövde Handikappidrottsförening
2012   Alexander Lagerin, Skövde HIF
2011   Andreas Ousbäck, Skövde Handikappidrottsförening
2010   Maria Persson, Klotrullarnas BK
2009   Astrid Ljung och Henrik Fredriksson, RBU Skaraborg
2008   Yvonne och Leif Johansson, RBU Skaraborg
2007   Jennica Tängemo, Skövde HIF
2006   Tomas Andersson, Skövde HIF
2005   Ritva Niska Andersson/Kenneth Andersson, IK Hjulben
  

Årets Förening

2016   Skövde Innebandyförening
2015
   Skultorps IF
2014   Skövde KIK
2013   IFK Skövde FK
2012   HK Country
2011   Skövde Ryttarförening
2010   IFK Värsås Fotboll
2009   Candanza Dansförening
2008   Skövde Bandy
2007   Ulvåkers IF
2006   IF Friskis&Svettis 

Årets kvinnliga unga ledare

2016   Evelina Karlsson, Skövde Handikappsidrottsförening
2015
   Elin Nilsson, Skövde Konståkningsklubb
2014   Ellen Johansson, Skövde ABK
2013   Cornelia Gustavsson, Skövde Cheer All Stars

Årets manliga unga ledare

2016   David Perhed, IFK Skövde FK
2015
   Fredrik Collin, Skövde HIF
2014   Alexander LIndvall & Johan Bergman, Skövde Skateförening
2013   Johan Rosén, SK Vitesse

Årets Eldsjäl

2016   Petra Dydiszko, Skövde Taekwon-Do Club
2015 
 Anders Plantin Skövde KIK
2014   Kristina Aldén, Skövde IK
2013   Mikael Samuelsson, IFK Skövde HK
2012   Margaretha Persson, Skövde IBF
2011   Jan Karlgren, HK Country

Hederspriset

2016   Bengt Breman, Tymer
2015 
 Lennart Svensson, Tidans IF
2014   Margareta Wetterberg, Grevagårdens Ryttarförening
2013   Rolf Åhnborg, Skövde AIK
2012   Stig Carlsson, Våmbs IF
2011   Sören Karlström
2010   Stig Markerius, Skövde AIK 
2009   Kaj Bertelsen, Skövde BC
2008   Evert Forsman, Skövde IK
2007   Sture Arvidsson, Värings GIF
2006   Annlis Frisk, Skövde HF
2005   Lennart Svensson, IF Hagen

SLA Plaketten-Årets Skövdeidrottare i världen

2016   Oscar Wendt, Borussia Mönchengladbach
2015
   Anton Strålman, Tampa Bay Lightning
2014   Sofia Loft Skövde Kraftsportklubb
2013   Viktoria Helgesson, Tibro KK

 

Årets unga ledare

2012   Julia Auvinen, Skultorps Tennisklubb
2011   Tim Berggren & Ronja Koskinen, Candanza
2010   Åsa Bogren, IF Hagen, orientering

Årets Skövdeidrottare i världen

2012   Marcus Hellner, Gellivare Skidallians
2011   Helena Jansson, Leksands OK

Årets Prestation

2009   Torill Fonn Hartikainen, Team Ultrasweden IK
2008   Skövde HF Damelit
2007   Skövde Taekwon-Do
2006   Skövde AIK Herrar
2005   Skövde HF Damelit

Årets Nykomling

2005 Lina Ahlström, Skövde Taekwon-do Club