Subventionerad lokalhyra i bygdegårdar

Registrerade föreningar i Skövde kommun kan ansöka om bidrag för hyror i bygdegårdar. Syftet är att främja lokalt föreningsliv, gemenskap och kultur i hela kommunen.

Kultur- och fritidsnämnden kan betala ut subventionerad lokalhyra till registrerade föreningar i Skövde kommun som hyr en i Skövde kommun registrerad bygdegård.

Syftet med stödet är att ge bidrag till föreningar vid förhyrning i bygdegårdar är för att främja verksamhet som är viktig för demokrati, gemenskap och mångfald i de mindre sammanhangen och centrala platser för det lokala förenings- och kulturli­vet.

Vem kan söka?

Föreningar samt studieförbund som är registrerade i Skövde kommuns föreningsregister, har rätt att söka bidrag om 80 procent av lokalhyran. Dock högst 80 procent av 1 000 kronor per tillfälle. 

Villkor

  • Lokalen ska tillhöra bygdegård som är registrerad i Skövde kommuns föreningsregister och bygdegårdarnas riksförbund

Att tänka på

  • Ansökan inlämnas i verksamhetssystemet var tredje månad.
  • För förhyrning november till januari ska ansökan om bidrag lämnas senast sista februari. För förhyrning februari till april ska ansökan om bidrag lämnas senast sista maj.
  • För förhyrning maj till juli ska ansökan om bidrag lämnas senast sista augusti.
  • För förhyrning augusti till oktober ska ansökan om bidrag lämnas senast sista november.
  • Ansökan ska innehålla kopia på faktura för lokalhyran från bygdegården. Föreningen ska lämna verksamhetsberättelse, ekonomisk redovisning, revisionsberättelse samt protokoll från senaste årsmöte. (Behöver bara skickas in en gång per år om flera ansökningar görs under året.) 

Bedömningsprocessen

Uppfyller föreningen ansökningskriterierna så beviljar handläggare bidraget.

Ansök om bidrag

Alla bidragsberättigade föreningar i Skövde kommun ansöker om sina bidrag via föreningsregistret Interbook Go. För att göra en ansökan behöver du ett inlogg i registret.

Sidan uppdaterades: 20 oktober 2025
Hjälpte informationen på den här sidan dig?