Aktivitetsplats Äventyret får nytt liv
Foto: Mattias Nilsson/Skövde kommun

Aktivitetsplats Äventyret på Billingen är en populär lekplats för barn och familjer och används flitigt året runt. Efter många års användning har delar av lekutrustningen blivit slitna och behöver rustas upp för att säkerställa att lekplatsen fortsatt är trygg och säker.
Arbetet genomförs i etapper, vilket innebär att olika delar av lekplatsen kommer att stängas av under olika perioder. De delar som renoveras kommer att hägnas in och får inte beträdas under tiden arbetet pågår. Genom att dela upp arbetet kan delar av aktivitetsplatsen hållas öppna för besökare under hela byggperioden.
I samband med upprustningen kommer det även att sättas upp två nya vägportaler på Billingen. Den ena placeras längs gångvägen mot Billingecenter och den andra vid grusvägen mot stadion, i anslutning till pumptracksen. Vägportalerna ska tydliggöra gångstråken och samtidigt skapa en fin inramning av området.
När arbetet är klart väntar en uppdaterad och ännu tryggare aktivitetsplats – redo för många nya besökare och lekfulla stunder på Billingen.